LENOVO ThinkPad Aura Edt X9-15 G1 Intel Core Ultra 7 258V 15.3inch 2.8K Touch 32GB 2TB SSD W11P 3YR Premier
2 873,96 € / 5 620,98 лв.
The Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 delivers performance and visuals, making it a choice for professionals and creators. Featuring a 15.3-inch OLED display with a native resolution of 2880 x 1800, users can enjoy vibrant imagery with 100% DCI-P3 color…
Налични 5
LENOVO TP X9-15 G1 U7 258V 15.3i 32GB
| The Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 delivers performance and visuals, making it a choice for professionals and creators. Featuring a 15.3-inch OLED display with a native resolution of 2880 x 1800, users can enjoy vibrant imagery with 100% DCI-P3 color gamut and HDR 600 True Black support. The anti-reflective surface enhances clarity and allows for comfortable viewing in bright environments. Dolby Vision and variable refresh rate technology further elevate the experience, creating immersive multimedia enjoyment. Equipped with robust hardware, this notebook boasts an Intel Core Ultra 7 processor with 8 cores and 32 GB of LPDDR5X SDRAM, offering speed and efficiency needed for multitasking and demanding applications. The graphics provided by Intel Arc Graphics 140V ensures smooth rendering for graphics-intensive tasks and everyday use. Additionally, integrated features such as dual array microphones, an 8-megapixel webcam with Windows Hello, and a fingerprint reader enhance security and communication. Connectivity options include multiple USB-C, HDMI, and Thunderbolt 4 ports, ensuring compatibility with a variety of devices and peripherals. |
|
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | LENOVO |
| Manufacturer Part No | 21Q6001UBM |
| General | |
| Product Type | Notebook – 180-degree hinge design |
| AI Level | Copilot+ PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 258V |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Performance Cores | 4 |
| Efficient Cores | 4 |
| Cache | 12 MB |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Features | Integrated memory controller |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 47 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 115 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| Memory | |
| RAM | 32 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
| Speed | 8533 MT/s |
| Rated Speed | 4267 MHz |
| Storage | |
| Main Storage | 2 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 – TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 15.3" OLED |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 2880 x 1800 (2.8K) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 500 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% DCI-P3 |
| Features | Anti-reflective, anti-fingerprint, Dolby Vision, HDR 600 True Black, Add-on Film Touch, Variable refresh rate (VRR), X-Rite factory colour calibration |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel Arc Graphics 140V – up to 64 TOPS |
| Camera | Yes |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Camera Features | Windows Hello, fixed focus, ToF sensor, Human Presence Detection, e-camera shutter, Discrete IR, MIPI, large image sensor |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | CS42L43 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Bulgarian |
| Features | Haptic touchpad |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller | Intel WI-FI 7 BE201 |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 80 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 2 (Always On) 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) HDMI Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
| Software | |
| Software Included | Intel Connectivity Performance Suite, Lenovo AI Now |
| Miscellaneous | |
| Colour | Grey |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | MIL-STD-810H tested |
| Included Accessories | USB-C GaN power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, Eyesafe Certified 2.0, TUV Rheinland Eye Comfort Certification (5-star) |
| Localization | Language: English / region: Bulgaria |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 33.955 cm x 22.85 cm x 1.29 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | – TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Base warranty – 3 years – pick-up and return Limited warranty – battery – 1 year Base warranty – battery – 1 year Extended warranty – 3 years – on-site – response time: next business day |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Premier Support |
Свързани продукти
-

LENOVO ThinkBook 16 G9 AHP AMD Ryzen 7 250 16inch 32GB 512GB SSD NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkPad E14 G7 AMD Ryzen 7 250 14inch WUXGA 16GB DDR5 512GB W11P 3Y
-

LENOVO ThinkBook 16 G8 IAL Intel Core Ultra 7 255H 16inch 16GB 512GB UMA NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkCentre neo 50a G5 AIO Intel Core i7-13620H 27inch 16GB 512GB SSD DOS 3Y
