LENOVO ThinkBook 14 G8 IAL Intel Core Ultra 7 255H 14inch WUXGA 16GB 512GB SSD M.2 PCIe Intel Arc FreeDOS 3Y Depot/CCI Luna Grey
917,97 € / 1 795,39 лв.
The Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL offers a 14-inch LED display with a WUXGA native resolution of 1920 x 1200, ensuring vibrant visuals for work and entertainment. With its IPS technology, this notebook provides wide viewing angles and an anti-glare…
Налични 5
LENOVO TB 14 G8 IAL U7 255H 14i 16GB
| The Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL offers a 14-inch LED display with a WUXGA native resolution of 1920 x 1200, ensuring vibrant visuals for work and entertainment. With its IPS technology, this notebook provides wide viewing angles and an anti-glare finish, making it suitable for various lighting conditions. The device is powered by an Intel Core Ultra 7 processor, featuring 16 cores that deliver efficient performance for multitasking and demanding applications. Equipped with a reliable dual array microphone and stereo speakers enhanced by Dolby Audio, the ThinkBook 14 G8 IAL delivers clear audio for video calls and media playback. Security is prioritized with features such as a privacy shutter for the 1080p webcam and a firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip. Additionally, the durable design meets MIL-STD-810H standards, ensuring resilience to rigorous conditions, making it a solid choice for professionals on the go. |
|
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | LENOVO |
| Manufacturer Part No | 21SJ007EBM |
| General | |
| Product Type | Notebook – 180-degree hinge design |
| AI Level | AI PC |
| Operating System | No operating system |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 255H |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 16-core |
| Performance Cores | 6 |
| Efficient Cores | 10 |
| Cache | 24 MB |
| Features | Integrated memory controller |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 13 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 96 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| Memory | |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5600 MT/s |
| Rated Speed | 2800 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 14" – IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, Low Blue Light technology |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel Arc Graphics 140T – up to 74 TOPS |
| Video System Features | Functions as Intel graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes – 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, hybrid FHD/IR camera |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Bulgarian |
| Features | Buttonless touchpad, precision multi-touch touchpad |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 45 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 available) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) HDMI Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) LAN (RJ-45) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| Miscellaneous | |
| Colour | Arctic grey |
| Case Material | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Anodising sandblasting (top), texture (bottom) |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | MIL-STD-810H tested, Modern Standby |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Localization | Language: English / region: Bulgaria |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 31.35 cm x 22.4 cm x 1.75 cm |
| Weight | 1.36 kg |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | – TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Base warranty – 1 year – pick-up and return Limited warranty – battery – 1 year Base warranty – battery – 1 year Extended warranty – 3 years – pick-up and return |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Courier/Carry-in |
Свързани продукти
-

LENOVO ThinkPad E14 G7 AMD Ryzen 7 250 14inch WUXGA 16GB DDR5 512GB W11P 3Y
-

LENOVO ThinkBook 14 G9 AHP AMD Ryzen 7 250 14inch 32GB 512GB SSD NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkBook 16 G9 IRL Intel Core 5 210H 16inch 8GB 512GB SSD NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkPad X1 Carbon G13 Intel Core Ultra 7 258V 14inch 2.8K 32GB 2TB 5G W11P 3Y
