LENOVO ThinkBook 16 G8 IAL Intel Core Ultra 5 225U 16inch WUXGA 16GB 512GB SSD M.2 PCIe FreeDOS 3Y Depot/CCI Luna Grey
846,42 € / 1 655,45 лв.
The Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL enhances productivity with its spacious 16-inch display featuring a native resolution of 1920 x 1200. With anti-glare technology and a brightness of 300 cd/m2, it provides visibility in various lighting conditions. The device is…
Налични 5
LENOVO TB 16 G8 IAL U5 225U 16i 16GB
| The Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL enhances productivity with its spacious 16-inch display featuring a native resolution of 1920 x 1200. With anti-glare technology and a brightness of 300 cd/m2, it provides visibility in various lighting conditions. The device is equipped with an Intel Core Ultra 5 processor and DDR5 SDRAM, enabling smooth multitasking and efficient performance. Whether working on presentations or streaming content, the audio experience is enhanced by Dolby Audio and a dual array microphone for clear sound. This notebook is designed with user security in mind, featuring a fingerprint reader and a firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip. A privacy shutter on the 1080p webcam provides added peace of mind. With multiple USB-C ports and compatibility with fast charging, the Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL meets the demands of modern professionals looking for reliability and efficiency in their devices. |
|
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | LENOVO |
| Manufacturer Part No | 21SK0080BM |
| General | |
| Product Type | Notebook – 180-degree hinge design |
| AI Level | AI PC |
| Operating System | No operating system |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Core Ultra 5 (Series 2) 225U |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 12-core |
| Performance Cores | 2 |
| Efficient Cores | 10 |
| Cache | 12 MB |
| Features | Integrated memory controller |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 12 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU | INT8 |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| Memory | |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Rated Speed | 2800 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 16" – IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, Low Blue Light technology |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | Intel Graphics |
| Camera | Yes – 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, hybrid HD/IR camera, hybrid FHD/IR camera |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Bulgarian |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad, precision multi-touch touchpad |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 45 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 available) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) HDMI Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) LAN (RJ-45) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| Miscellaneous | |
| Colour | Arctic grey |
| Case Material | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom) |
| Surface Finish | Anodising sandblasting (top), texture (bottom) |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | MIL-STD-810H tested, Modern Standby |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Localization | Language: English / region: Bulgaria |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | – TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| Carbon Footprint | 266 kg carbon emissions |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 46 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Base warranty – 1 year – pick-up and return Limited warranty – battery – 1 year Base warranty – battery – 1 year Extended warranty – 3 years – pick-up and return |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Courier/Carry-in |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 – 95% |
Свързани продукти
-

LENOVO ThinkPad E14 G7 Intel Core 5 210H 14inch 16GB 1TB Intel Arc W11H 3Y
-

LENOVO ThinkPad L14 G6 Intel Core Ultra 7 255U 14inch 32GB 1TB W11P 3Y
-

LENOVO ThinkBook 14 G9 IRL Intel Core 5 210H 14inch 8GB 512GB SSD NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkPad Aura Edt X9-15 G1 Intel Core Ultra 7 258V 15.3inch 2.8K Touch 32GB 2TB SSD W11P 3YR Premier
