ACER Nitro ANV16-42-R1MW AMD Ryzen 7 260 16inch WUXGA 16GB 1TB RTX 5060 NOOS
1 334,03 € / 2 609,14 лв.
The Acer Nitro V 16 AI is designed to enhance the gaming experience, bringing powerful performance in a sleek and portable notebook. Equipped with an AMD Ryzen 7 processor running at a clock speed of 3.8 GHz, paired with 16…
Налични 5
ACER Nitro ANV16-42-R1MW R7 260 16i 16GB
| The Acer Nitro V 16 AI is designed to enhance the gaming experience, bringing powerful performance in a sleek and portable notebook. Equipped with an AMD Ryzen 7 processor running at a clock speed of 3.8 GHz, paired with 16 GB of DDR5 RAM, this laptop can handle demanding tasks with ease. The NVIDIA GeForce RTX 5060 graphics card with 8 GB of GDDR7 VRAM ensures visuals during gameplay and high-resolution media consumption. Featuring a vibrant 16-inch WUXGA display with a native resolution of 1920 x 1200 and a 16:10 aspect ratio, this notebook provides an immersive viewing experience. The integrated dual stereo speakers with Smart Amplifier technology deliver clear audio, while Acer Purified Voice 2.0 technology enhances communication quality for gaming or virtual meetings. With a solid-state drive capacity of 512 GB, booting up and loading applications will be quick and efficient, allowing for a seamless workflow whether working or gaming. |
|
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | ACER |
| Manufacturer Part No | NH.U1GEX.00B |
| General | |
| Product Type | Notebook |
| AI Level | Copilot+ PC |
| Operating System | ESHELL |
| Processor / Chipset | |
| CPU | AMD Ryzen 7 260 |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | L3 – 16 MB |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 16 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 38 TOPS |
| Memory | |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Rated Speed | 5600 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Main Storage | 1.024 TB SSD M.2 PCIe 4.0 – NVM Express (NVMe) – Western Digital |
| Display | |
| Type | 16" – IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 180 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | HDCP, matte, ComfyView, 25 ms response rate, 8-bit Colour Depth, BlueLightShield Technology, 84.7% screen-to-body ratio |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Video Memory | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Gaming | Yes |
| Camera | Yes – HD |
| Video Resolutions | 1280 x 720 |
| Camera Features | Temporal Noise Reduction, Acer PurifiedView |
| Sound | Stereo speakers, three microphones |
| Compliant Standards | DTS:X Ultra |
| Audio Features | Output: Acer TrueHarmony technology; Input: AI noise reduction |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes (amber) |
| Keyboard Layout | US International/Bulgarian |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Precision touchpad, 1.6mm travel distance, Nitro Sense key, Copilot key, mode selection button |
| Communications | |
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology | Lithium Ion |
| Capacity | 76 Wh |
| Run Time | Up to 7.5 hours |
| AC Adapter | |
| Output | 135 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details | HDMI USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 2 (with power off charging) USB 3.2 Gen 2 USB4/DisplayPort (DC-In combo, Power Delivery) Headphone/microphone combo jack LAN |
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| Miscellaneous | |
| Colour | Shale black |
| Case Material | Polycarbonate, ABS plastic |
| Surface Finish | IMR |
| Features | Acer Purified Voice 2.0 technology |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Included Accessories | Power adapter |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 2 W/kg (head) 2 W/kg (body) 2 W/kg (limb) |
| Localization | Region: Bulgaria |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 36.04 cm x 27.562 cm x 2.45 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – 2 years International travellers warranty – 1 year |
Свързани продукти
-

LENOVO Yoga 7 2-in-1 Intel Core Ultra 5 226V 14inch WUXGA OLED 400N Touch HDR 16GB DDR5 512GB PCIe W11H Luna Grey
-

Лаптоп GIGABYTE GAMING A16 3TH – 16″ IPS WUXGA 165Hz, AMD Ryzen 7 260, 16GB DDR5, 512GB SSD Gen4, nVIdia RTX 5050 8GB GDDR7, Free DOS
-

Лаптоп GIGABYTE GAMING A18 3VH – 18″ IPS WUXGA 165Hz, AMD Ryzen 7 260, 16GB DDR5, 1TB SSD Gen4, nVIdia RTX 5060 8GB GDDR7, Free DOS
-

Лаптоп ASUS TUF Gaming A16 2025 FA608UH-RV013 – 16″ IPS FullHD+, AMD Ryzen 7 260, 16GB DDR5, 1TB SSD, RTX 5050 8GB GDD7
