HP 255R G10 AMD Ryzen 5 7535U 15.6inch FHD 16GB 512GB SSD FREEDOS
547,19 € / 1 070,21 лв.
The HP 255R G10 Notebook delivers a significant computing experience with its 15.6-inch Full HD display, providing fine clarity and a spacious viewing angle. Equipped with an AMD Ryzen 5 processor and 16 GB of DDR5 RAM, this notebook handles…
Налични 5
HP 255R G10 R5 7535U 15.6i 16/512GB
| The HP 255R G10 Notebook delivers a significant computing experience with its 15.6-inch Full HD display, providing fine clarity and a spacious viewing angle. Equipped with an AMD Ryzen 5 processor and 16 GB of DDR5 RAM, this notebook handles multitasking and demanding applications with ease. The SSD storage enhances speed and performance, while the dual array microphone and stereo speakers ensure quality audio output for a well-rounded multimedia experience. This notebook emphasizes performance and sustainability, as it is ENERGY STAR certified and built in compliance with various environmental standards. With features such as HP Fast Charge and robust connectivity options like USB-C and HDMI, the HP 255R G10 Notebook integrates into your modern lifestyle, making it an effective solution for work and play. | |
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | HP INC. |
| Manufacturer Part No | B39STAT#ABB |
| General | |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | FreeDOS 3.0 |
| Processor / Chipset | |
| CPU | AMD Ryzen 5 7535U |
| Max Turbo Speed | 4.55 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 – 16 MB |
| Features | 12 Threads |
| Memory | |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 4800 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Main Storage | 512 GB SSD PCIe – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 15.6" – SVA |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, narrow-bezel design |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | AMD Radeon 660M |
| Camera | Yes – HD |
| Video Resolutions | 720p |
| Camera Features | Temporal Noise Reduction |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Layout | International English |
| Features | Multi-touch touchpad, gesture function, full-size |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller | Realtek RTL8852BE-VT |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Weight | 190 g |
| Capacity | 41 Wh |
| AC Adapter | |
| Output | 45 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details | USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery, Sleep & Charge) 2 x USB 3.2 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Software | |
| Software Included | HP Support Assistant, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, Microsoft Push Button Recovery, HP Setup Integrated OOBE, HP System Event Utility, HP Documentation, HP Connection Optimizer, HP Privacy Settings, HP SSRM, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP Touchpoint Customizer, HP BIOS Recovery, HP Smart Support, HP PC Hardware Diagnostics Windows, Dropbox Promotion, Bing search for IE11, McAfee Online Protection (30 days trial), Adobe offer |
| Miscellaneous | |
| Colour | Dark ash silver |
| Included Accessories | HP 45W Smart AC Adapter |
| Compliant Standards | Low halogen |
| Localization | Language: English / region: Europe |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 35.98 cm x 23.6 cm x 1.57 cm |
| Weight | 1.66 kg |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 6.9 cm x 48.3 cm x 30.5 cm |
| Sustainability Information | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Product Recycled Content | 2 % – post-consumer recycled plastic |
Свързани продукти
-

LENOVO ThinkBook 14 G8 IAL Intel Core Ultra 7 255H 14inch WUXGA 16GB 512GB SSD M.2 PCIe Intel Arc FreeDOS 3Y Depot/CCI Luna Grey
-

LENOVO ThinkPad T16 G4 AMD Ryzen AI 5 Pro 340 16inch WUXGA 2x32GB DDR5 1TB SSD M.2 W11P 3Y CCI Black
-

LENOVO ThinkPad E16 G3 AMD Ryzen 5 220 16inch 16GB 512GB SSD DOS 3Y
-

LENOVO ThinkPad E14 G7 AMD Ryzen 5 230 14inch WUXGA 16GB DDR5 512GB W11P 3Y
