LENOVO IdeaPad Slim 5 AMD Ryzen 7 8845HS 16inch WUXGA 32GB DDR5 1TB PCIe NoOS Luna Grey
1 079,14 € / 2 110,61 лв.
The Lenovo IdeaPad Slim 5 16AHP10 delivers a seamless experience for both work and entertainment. Featuring a 16-inch display with a 16:10 aspect ratio and Low Blue Light technology, users can enjoy vibrant visuals while reducing eye strain, suitable for…
Налични 5
LENOVO IP S5 R7 16i 32GB 1TB
| The Lenovo IdeaPad Slim 5 16AHP10 delivers a seamless experience for both work and entertainment. Featuring a 16-inch display with a 16:10 aspect ratio and Low Blue Light technology, users can enjoy vibrant visuals while reducing eye strain, suitable for long hours of use. Equipped with an AMD Ryzen 7 processor and 16 MB L3 cache, this notebook is designed for efficient multitasking and performance, running applications smoothly with its 8-core architecture and a max turbo speed of 5.1 GHz. Enhanced with dual array microphones and Dolby Audio compliant stereo speakers, the laptop ensures sound quality for music and video calls. The integrated 1080p webcam comes with a privacy shutter and Windows Hello compatibility, boosting security while using video conferencing. With an aluminum design that adheres to MIL-STD-810H standards for durability, users can rely on this device for both mobility and resilience. |
|
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | LENOVO |
| Manufacturer Part No | 83HW0034BM |
| General | |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | No operating system |
| Processor / Chipset | |
| CPU | AMD Ryzen 7 8845HS / 3.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | L3 – 16 MB |
| Features | Integrated memory controller |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 16 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS) | 38 TOPS |
| Memory | |
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| Storage | |
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 16" – IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, Low Blue Light technology |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | AMD Radeon 780M |
| Camera | Yes – 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus, ToF sensor |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Bulgarian |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Buttonless touchpad, precision multi-touch touchpad |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 60 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) HDMI (4K support) Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| Miscellaneous | |
| Colour | Luna grey |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Surface Finish | Anodising sandblasting |
| Security | Microsoft Pluton Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | MIL-STD-810H tested |
| Included Accessories | USB-C slim wall mount power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TUV Rheinland Flicker Free Certification, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Localization | Language: English / region: Bulgaria |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 35.65 cm x 25.06 cm x 1.69 cm |
| Weight | 1.85 kg |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – 2 years – pick-up and return Limited warranty – battery – 1 year |
Свързани продукти
-

LENOVO IdeaPad 5 2-in-1 Intel Core Ultra 5 225U 14inch WUXGA Touch 16GB DDR5 1TB PCIe W11H Luna Grey
-

Лаптоп GIGABYTE GAMING A16 PRO DYH – 16″ IPS WQXGA 165Hz, Intel Core 7 240H, 32GB LPDDR5x, 1TB SSD Gen4, nVIdia RTX 5080 16GB GDDR7, Free DOS
-

LENOVO Legion Go S AMD Ryzen Z2 8inch WUXGA 500N 120Hz Touch sRGB 16GB DDR5 512GB PCIe W11H Glacier White 2y
-

Лаптоп GIGABYTE GAMING A16 3VH – 16″ IPS WUXGA 165Hz, AMD Ryzen 7 260, 16GB DDR5, 1TB SSD Gen4, nVIdia RTX 5060 8GB GDDR7, Free DOS
