LENOVO ThinkPad L14 G6 AMD Ryzen 5 PRO 215 14inch 16GB 512GB W11P 3Y
1 256,64 € / 2 457,77 лв.
The Lenovo ThinkPad L14 Gen 6 offers a blend of performance and versatility, designed to keep users productive in any environment. It features a 14-inch WUXGA display with a native resolution of 1920 x 1200, ensuring vibrant visuals and anti-glare…
Налични 5
LENOVO TP L14 AMD G6 5 PRO 215 14i 16GB
| The Lenovo ThinkPad L14 Gen 6 offers a blend of performance and versatility, designed to keep users productive in any environment. It features a 14-inch WUXGA display with a native resolution of 1920 x 1200, ensuring vibrant visuals and anti-glare technology for comfortable viewing. The device is powered by an AMD Ryzen 5 Pro processor with a clock speed of 3.2 GHz and a Turbo speed of up to 4.7 GHz, making it adept at handling multitasking and demanding applications. Enhanced by 16 MB of L3 cache and equipped with 16 GB of DDR5 RAM, this notebook provides speedy data access and efficient processing capabilities. Audio quality is prioritized, with high definition audio support and Dolby Atmos technology, delivering an immersive sound experience through its dual array microphones and stereo speakers. Its long-lasting battery and advanced connectivity options, including USB-C power delivery, HDMI output, and support for Wi-Fi 7, allow users to remain connected and productive, whether in the office or on the go. | |
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | LENOVO |
| Manufacturer Part No | 21S80004BM |
| General | |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor / Chipset | |
| CPU | AMD Ryzen 5 Pro 215 / 3.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 – 16 MB |
| Features | Integrated memory controller |
| Memory | |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5600 MT/s |
| Rated Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 – TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 14" – IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +89 / -89 |
| Vertical Viewing Angle | +89 / -89 |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, 3M DBEF5 (Dual Brightness Enhancement Film), 85.5% screen-to-body ratio |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | AMD Radeon 740M |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Video System Features | Direct X 12 |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, Temporal Noise Reduction, Discrete IR |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Audio Features | Input: 360° far-field, Elevoc Voice |
| Input | |
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Bulgarian |
| Features | Multimedia control, spill-resistant, multi-touch touchpad, Copilot key |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2×2) |
| Compliant Standards | DASH |
| Wireless Broadband (WWAN) | |
| Generation | 4G upgradable |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 57 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 available) |
| Interfaces Details | USB 2.0 USB 3.2 Gen 1 (Always On) USB 3.2 Gen 1 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4a Alt Mode) (Power Delivery 3.1) HDMI (4K support) Headphone/microphone combo jack LAN |
| Miscellaneous | |
| Colour | Black |
| Case Material | Polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Administrator password, system password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, certificate based BIOS authentication, FIDO (Fast Identity Online) authentication |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, FIPS 140-3 |
| Localization | Language: English / region: Bulgaria |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 31.37 cm x 22.6 cm x 2.29 cm |
| Weight | 1.38 kg |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | – TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 179 kg carbon emissions (EU) |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e) | 29 |
| PAIA Version | 1.4.7 |
| Packaging Recycled Content | Plastic-free |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Base warranty – 1 year – pick-up and return Extended warranty – 3 years – on-site |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Onsite Support |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 – 95% |
Свързани продукти
-

LENOVO ThinkBook 16 G8 IAL Intel Core 7 240H 16inch 8GB 512GB SSD NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkPad T16 G4 AMD Ryzen AI 5 Pro 340 16inch WUXGA 2x32GB DDR5 1TB SSD M.2 W11P 3Y CCI Black
-

LENOVO ThinkBook 16 G9 IRL Intel Core 5 210H 16inch 8GB 512GB SSD NOOS 3Y
-

LENOVO ThinkCentre neo 50s G5 Intel Core i5-14400 16GB 1TB SSD M.2 PCIe Intel UHD Graphics 730 Slim DVD Writer NOOS 3YR OS
