LENOVO ThinkPad L16 G2 AMD Ryzen 5 PRO 215 16inch 32GB 512GB W11P 3Y
1 477,42 € / 2 889,58 лв.
The Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 delivers a powerful and efficient computing experience. With a 16-inch WUXGA display featuring a resolution of 1920 x 1200, this notebook ensures vibrant visuals. The IPS technology and anti-glare feature help reduce reflections, making…
Налични 5
LENOVO TP L16 AMD G2 5 PRO 215 16i 32GB
| The Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 delivers a powerful and efficient computing experience. With a 16-inch WUXGA display featuring a resolution of 1920 x 1200, this notebook ensures vibrant visuals. The IPS technology and anti-glare feature help reduce reflections, making it suitable for various lighting conditions, while the 400 cd/m2 brightness level enhances outdoor usability. This model is equipped with a robust processor, the AMD Ryzen 5 Pro, featuring a clock speed of 3.2 GHz and able to turbo boost up to 4.7 GHz. Users will benefit from 16 MB of L3 cache memory and the capability for smooth multitasking with DDR5 RAM technology. With its lightweight polycarbonate ABS construction, the ThinkPad L16 Gen 2 is designed for portability and durability, adhering to MIL-STD-810H standards. The dual array microphone and high definition audio through Dolby Atmos amplify the media experience, while security features such as a fingerprint reader and privacy shutter ensure user data remains protected. | |
| Product Features | |
|
|
| Specifications | |
| Manufacturer | LENOVO |
| Manufacturer Part No | 21SC0009BM |
| General | |
| Product Type | Notebook – 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Pro – English |
| Processor / Chipset | |
| CPU | AMD Ryzen 5 Pro 215 / 3.2 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 – 16 MB |
| Features | Integrated memory controller |
| Memory | |
| RAM | 32 GB (1 x 32 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| Storage | |
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 – TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type | 16" – IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, 87% screen-to-body ratio |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor | AMD Radeon 740M |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, Discrete IR, Privacy Alert |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Input | |
| Type | Keyboard |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Bulgarian |
| Numeric Keypad | Yes |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 |
| Features | Dual stream (2×2) |
| Compliant Standards | DASH |
| Wireless Broadband (WWAN) | |
| Generation | 4G upgradable |
| Battery | |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 57 Wh |
| AC Adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 available) |
| Interfaces Details | USB 2.0 USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4a Alt Mode) (Power Delivery 3.1) HDMI (4K support) Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) LAN (RJ-45) |
| Miscellaneous | |
| Colour | Black |
| Case Material | Polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | MIL-STD-810H tested |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26 |
| Localization | Language: English / region: Bulgaria |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH) | 35.72 cm x 25.34 cm x 2.475 cm |
| Weight | 1.79 kg |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | – TCO Certified, generation 10, for notebooks |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Base warranty – 1 year – pick-up and return Base warranty – battery – 1 year Extended warranty – 3 years – on-site |
| Bundled Services | 3 Years Lenovo Onsite Support |
Свързани продукти
-

LENOVO ThinkCentre neo 50a G5 AIO Intel Core i7-13620H 27inch 16GB 512GB SSD DOS 3Y
-

LENOVO ThinkBook 16 G8 IAL Intel Core Ultra 5 225U 16inch WUXGA 16GB 512GB SSD M.2 PCIe FreeDOS 3Y Depot/CCI Luna Grey
-

LENOVO ThinkPad X1 Carbon G13 Intel Core Ultra 7 258V 14inch 2.8K 32GB 2TB 5G W11P 3Y
-

LENOVO ThinkPad E14 G7 Intel Core 5 210H 14inch 16GB 1TB Intel Arc W11H 3Y
